Uus raamat
Tarokaardid ALEISTER CROWLEY THOTH TAROT de Luxe Hind: 29.90 €








Aleister Crowley Trüki info
Thothi taro maalis Lady Frieda Harris (1877-1962) kuulsa okultisti Edward Alexander (“Aleister”) Crowley (1875-1947) juhiste järgi. Kunstnik valmistas arvukalt uusi variante, kuni need lõpuks leidsid Crowley heakskiidu. Töö kestis viis aastat. Komplekt valmis 1943. a. Kaardimänguna ilmus see esmakordselt 1969. aastal.

Crowley taro

20. sajandi 40ndatel aastatel tekkis taro, mis on Rideri ja Waite’i tarole järgnevalt tänapäeval kõige tuntum. Selle vaimne isa Aleister Crowley (1875-1947) jõudis tänu Arthur Edward Waite’le “Kuldse Koidu ordusse” ja oli selle ajutine liige. Crowley on kahtlematult 20. sajandi okultse stseeni kõige silmapaistvam kuju. Selles valdkonnas on vaevalt ühtki teist nime, mis sama kiiresti meeled kuumaks kütab. Kui mõned austavad teda kui uue ajastu tõepoolest valgustatud kuulutajat, siis enamus näeb temas üksnes musta maagi kehastust. Ükskõik, mida mõni üksikisik temast ka ei arvanud, on see kindel, et tema suurimad vastased – ja neid oli tal elu jooksul ülikülluses – pidasid teda väga haritud inimeseks, kes täpselt teadis, mida ta tegi. Tema tohutu suured teadmised, mida ta oli kogunud oma äärmiselt intensiivse elu jooksul, osalt pikkadel ja rasketel reisidel neljal kontinendil, väljendusid ilmekalt tema taros. Kaardid maalis tema juhendite järgi leedi Frieda Harris (1877-1962). Need ilmusid 1944. aastal nimetusega “Thothi raamat”. Sellega võttis Crowley taas kasutusele nimetuse, mida kasutas juba rohkem kui 150 aastat tagasi tarokaartide tähistamiseks Etteilla, viitamaks seosele Vana-Egiptuse tarkusejumala Thothi ja tarokaartide vahel.

Crowley taro iseärasused

Erinevalt kõigi eelnenud taromängude enam-vähem lihtsatest piltidest on Crowley taro kujutistele tunnuslik saladuslik võlu. Just väikese arkaani valdkonnas ei võtnud Crowley üle Arthur Edward Waite’i taro ilmekaid pilte, vaid väljendas siin – analoogiliselt suure arkaani kaartidega – kaartide tähendust suhteliselt “abstraktselt” mitmekihiliste sümbolitega, mis pärinevad maagia maailmast, astroloogiast, alkeemiast, kabalast, mediterraansete kultuuride ja keldi rahvaste pärimustest, eriti aga Vana-Egiptuse saladuslikust mütoloogiast. See tagab tema kaartidele süvatähenduse, erilise võlu ja tugeva külgetõmbejõu. Asjaarmastajal aga pole nendega oma teadmisi täiendamata midagi peale hakata. Crowley taro on tänapäeval üks kõige populaarsemaid ja samas kõige raskemini mõistetav.
Ebatavalise üllatuse põhjustab see taro esmakordsel vaatlusel ka seetõttu, et ta koosneb näiliselt 80 kaardist. Asi on selles, et seal on kolm erinevat maagi kujutist.
Nende kahe lisakaardi rolli kohta on palju mõistatuslikku ja spekutatsioone. Leedi Frieda Harris oli kunagi maalinud maagi kaardi kolm visandit; ühel neist kujutatakse maagi Giovanni da Bologna kuulsa Hermese skulptuuri hoiakuga, mida võib tänapäeval näha paljudel Merkuuri kaevudel. Crowley aktsepteeris sobivana üksnes seda kujutist. Kaartide väljaandja sõnutsi hoolitses kaartide uue väljaande eest 1986. aastal Werner Ganser. Kui ta Londonis “Warburgi Instituutides” originaale vaatles, leidis ta sealt 80 maali. Talle meeldisid samuti mõlemad teised maagid, seetõttu tegi ta ettepaneku lisada tarokaartide komplektile ka need mõlemad kujutised ja lasta ostjal otsustada, missuguse maagi ta valib. Tarokaartide komplekti suurendamisele kuni 80 kaardini Werner Ganser – nagu ta ise ütles – ei mõelnud. Kas tegu on selle profaanse selgitusega või oli see mõttekas juhus, mis seni salastatud aspekti avalikkusele teatavaks tegi, selle kohta on lahkarvamusi.
Crowley andis mõnedele suure arkaani kaartidele uued nimetused: ÕIGLUS (VIII) sai TASAKAALUSTATUSEKS, SAATUSERATAS (X), mida anglosaksi keelepruugis oli alati nimetatud õnnerattakas, sai ÕNNEKS; Jõud (XI) LÕBUKS, MÕÕDUKUS (XIV) KUNSTIKS, KOHUS (XX) AJASTUKS JA MAAILM (XXI) UNIVERSUMIKS. Ainuke põhjalik muudatus toimus 20. kaardiga (kohus), mille traditsiooniline vabastusteema taganes nüüd uue ajastu (ajajärgu) visiooni eest.
Väikeses arkaanis nimetab Crowley müntide masti ketasteks; see on tähistus, mis esines ka juba vanemates tarokaartide komplektides. Veenvaks, ehkki tõestamatuks selgituseks sellele on fakt, et müntide masti seostati traditsiooniliselt maa elemendiga; maad tähistas keskaegses maailmapildis omakorda ketas.
Olulisem seevastu on uute nimetuste andmine õukonnakaartidele; see tekitas palju segadust. Traditsioonilisele järjestusele kuningas, kuninganna, rüütel ja poiss (paazh) vastab Crowley taros järjestus rüütel, kuninganna, prints ja printsess.

/Hajo Banzhaf, Taro - teejuht/

95 x 140 mm, inglise keeles

Seotud teemad: Taro kaardid
Lisa ostukorvi Lisa ostukorvi
« tagasi
Kirjastusselts Zeus :: www.biblio.ee