Uus raamat
Tarokaardid A.E. Waite Tarot. Pocket edition. Karbis + ingliskeelne juhend 96 lk. Hind: 16.90 €








  Trüki info
Kuulsate Arthur Edward Waite'i kaartide uus väljanne, kus on püütud värve võimalikult originaalitruult esitada. Waite’i taro on konkurentsitult enamlevinud tarokaartide versioon maailmas. Selle autoriteks on Athur Edward Waite (1857-1942) ja kunstnik Pamela Colman Smith (1878-1951). Pocket-formaadis (52 x 89 mm) kaartidele on lisatud põhjalik 96-leheküljeline ingliskeelne tõlgendusjuhend, mille autoriteks on tuntud taro-autorid Johannes Fiebig ja Rachel Pollack.

Rideri taro

Ameerikas sündinud ja Inglismaal elanud Arthur Edward Waite (1857-1942) oli sajandivahetusel tuntud esoteerilise ordu, “Kuldse Koidu ordu” liige ja ajutine juhataja. Kui ta oli kaua ja põhjalikult teemaga tegelnud, lõi ta põhjalike teadmiste põhjal koos kunstnik Pamela Colman Smithiga (1878-1951) uue taro. Need 1908. aastal ilmunud kaardid erinesid eelnevatest tarokujutlustest ühes olulises punktis, mille alusel neist said tänapäeval kõige tuntumad ja populaarsemad tarokaardid. Seni olid 78 tarokaardist alati illustreeritud ainult suure arkaani 22 kaarti, 16 õukonnakaarti (kuningas, kuninganna, rüütel ja poiss) ning mõnedel juhtudel ka neli ässa. Kõigil ülejäänud kaartidel aga polnud midagi muud kui nende väärtusele vastav masti sümboli arvuline kordus. Nii näiteks on KARIKATE KOLMEL näha kolme karikat ja MÕÕKADE KAHEKSAL kaheksat mõõka. Seega oli nende kaartide tõlgendamine täpselt sama kerge või raske nagu “ärtu kolme” või “poti kaheksa” tõlgendamine. Oluline uuendus, mille teostas Waite koos Smithiga, seisnes selles, et ka neid kaarte illustreeriti nii, et pilt aitas mõita iga kaardi tähendust. See tänapäeval kõige laialdasemalt tuntud taro ei saanud tuntuks kahjuks mitte kunstnik Pamela Colman Smithi nime järgi, kes seda au kindlasti oleks väärinud, vaid “Rideri tarona” või parimal juhul “Rideri ja Waite’i tarona” ? William Rider oli Arthur Edward Waite’i kirjastaja.

Rideri taro iseärasused

Kui arvukaartide uus kujundamine välja arvata, siis järgisid Waite ja Smith ülejäänud kaartide kujundamisel selgelt vanemaid eeskujusid, mida nad sageli siiski lisasümbolitega täiendasid. Peale selle oli kaks otsutava tähtsusega muudatust: ARMASTAJATE kaardi uus illustreerimine ning ÕIGLUS- ja JÕUkaardi ümbernummerdamine.
Varem nimetati kuuendat trumpkaarti ARMASTAJATEKS ja sellel kujutati noormeest, kes pidi langetama otsuse kas ema (vanematekodu) või oma jumaldatu (oma tee) kasuks. Tema kohal hõljub Cupido, kelle nool on juba suunatud noormehe südame poole. Niipea, kui ta tabab, ergutab see noormehe tundeid ja ta langetab julge, südame põhjast tuleneva otsuse. Waite nimetab seda kaarti ARMASTAJATEKS ja kujutab puhta armastuse teemat Aadama ja Eeva kaudu enne pattulangemist paradiisis. Selle muudatuse jaoks on mõningaid häid põhjendusi, kaardi tähendust aitab piisavalt mõista vana kujutise kujutlemine.
Avalikkuse eest varjatud põhjustel pidas Waite vajalikuks muuta suure arkaani kaartide järjekorda. Nagu selgub eelnenud kirjeldusest, vahetas ta ära ÕIGLUS- ja JÕUkaardi positsioonid. Oletatavasti peituvad motiivid Waite’i arusaamas kabalast, mis tähendas talle olulist võtit tarokaartide tähenduse mõistmiseks. Küllap polnud need põhjused tõepoolest siiski veenvad, sest Aleister Crowley, teine hea kabala tundja, seda ümbernummerdamist oma palju hiljem ilmunud tarosse üle ei võtnud. See muudatus on tähendusrikas üksnes sellele, kes tegeleb suure arkaani konsekventse ülesehitusega või vaatleb tarot numeroloogilisest aspektist; seetõttu võib arvata, et siin piisab viitest, et esialgne järjestus on kindlasti veenvam.

/Hajo Bnzhaf, Taro - teejuht/


95 x 130 mm
ISBN 978-3-03819-443-9

Seotud teemad: Taro kaardid
Lisa ostukorvi Lisa ostukorvi
« tagasi
Kirjastusselts Zeus :: www.biblio.ee