Uus raamat
Vabamüürlus ja ristiusk Hind: 2.95 €
Harri Heino Trüki info
Mitu kirikut on läbi sajandite arutlenud selle üle, kuidas suhtuda sellisse ilmingusse nagu vabamüürlus. Kuna vabamüürluse kohta ei ole alati võimalik saada objektiivset ja adekvaatset informatsiooni, siis on puuduliku ja moonutatud väärinformatsiooni põhjal kerge teha valesid järeldusi. Kuna Eestis ei ole põhjalikke uuringuid seni tehtud, baseerub käesolev kirjatükk Soome Evangeelse Luterliku Kiriku Uurimiskeskuse juhataja teoloogiadoktor Harri Heino poolt läbi viidud uurimistöödel.

Nimetatud uurimistööde tulemused on avaldatud eri väljaannetena «Vabamüürlus ja ristiusk» ning «Millesse usub vabamüürlane?» uurimiskeskuse trükiste sarjas. Dr Heino ei ole vabamüürlane ja esimese vabamüürlaste hulka mittekuuluva inimesena avati talle nende uurimistööde jaoks juurdepääs kõikidele Soome vabamüürlaste dokumentidele, sh kõikide kraadide rituaalitekstidele.

Kuna vabamüürlus on Eestisse jõudnud Soome kaudu, siis võib Soome vabamüürluse alusel tehtud uurimistööd laiendada ka Eesti vabamüürlusele. Esimese Eesti looži jagu vabamüürlasi võeti liikmeteks vastu Soome loožides aastatel 1991–1993. Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurlooži on asutanud Soome Suurloož aastal 1999 ning Eesti vabamüürlased kasutavad oma tegevuses samu alusdokumente, mis nende vennad Soomes (põhikiri, rituaal jms). Arvestama peab siiski selle erinevusega, et inimeste kuulumist kirikusse võrreldes on Soome ja Eesti võrdlusskaala eri poolustel.

Tõlkinud ja refereerinud Urmas Karileet
Artikkel on ilmunud ajalehe “Eesti Kirik” vahelehena 25.01.2006

Broshüür, 20 lk, 146 x 206 mm

Seotud teemad: Vabamüürlus
Lisa ostukorvi Lisa ostukorvi
« tagasi
Kirjastusselts Zeus :: www.biblio.ee